Hazal Kaya

Hazal Kaya, 1 Ekim 1990 tarihinde Konya şehrinde doğmuş bir aktristtir ve boyu 158 cm’dir.

Hazal Kaya Hakkında Bilgiler

Hazal Kaya Boyu Kaç cm?

158 cm boyundadır.

Hazal Kaya Yaşı Kaç?

34 yaşındadır.

Hazal Kaya Nereli?

Konya doğumludur.

Hazal Kaya Eşi Kim?

Ali Atay ​(m. 2019)​

Hazal Kaya Hangi Burç?

Terazi

Hazal Kaya Kaç Kilo?

47 kg

Hazal Kaya Kimdir?

Leyla Hazal Kaya Türk dizi ve sinema oyuncusu. 1 Ekim 1990 tarihinde Gaziantepli bir ailenin kızı olarak Konya’da doğan Hazal Kaya, ilkokulu Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulunda, liseyi İstanbul İtalyan Lisesinde okumuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi, Performans bölümüne 2009 yılında girmiştir. Annesi ve babası avukat olan Hazal Kaya, İstanbul Balat’ta büyüdü. 1997’de annesi ve babası ayrıldıktan sonra annesiyle yaşamaya başladı. Sanatın çeşitli alanlarıyla küçük yaşlarda ilgilenmeye ve 4,5 yaşında keman, 7 yaşında bale dersleri almaya başladı.

Lisede okulun tiyatro kolunda ve korosunda olan Hazal Kaya, lise devam ederken katalog çekimlerine ve bazı ajanslara da başvuruda bulundu. Lise öğrencisi olarak eğitim hayatına devam ederken Cola Turka’nın reklam yüzü oldu. 2006 yılında Acemi Cadı dizisinde 46. bölümde konuk oyuncu olarak yer aldı. “Pelin” karakterini oynadı. 2007 yılında lise 2. sınıftayken ilk kez Genco adlı bir televizyon dizisinde başrol oynadı. 2008-2010 yılları arasında Kanal D’de yayınlanan, Halit Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı romanından uyarlanan Aşk-ı Memnu dizisinde “Nihal Ziyagil”i canlandırmıştır.

Oynadığı ilk film ise 2011 yılında gösterime giren Selçuk Aydemir’in yapımını üstlendiği Çalgı Çengi filmidir. Aynı zamanda Ekol Dramada Ayla Algan’dan ders aldı. Sonra da Ümit Çırak Modern Oyunculuk Teknikleri Atölyesinde Ümit Çırak’tan eğitim aldı.Türkçeyle birlikte İngilizce, İtalyanca ve Almanca dillerini de konuşabiliyor. 14 Ocak 2011 tarihinde Show TV’de yayımlanmaya başlayan Adını Feriha Koydum adlı dizide “Feriha Yılmaz Sarrafoğlu” karakterini canlandırdı. Aynı sene içinde Ay Büyürken Uyuyamam filminde “Hülya” karakterini ve Bu Son Olsun filminde de “Lale” karakterini canlandırdı. 2012 yılında annesi Ayşegül Kaya ile birlikte Bingo reklamları için kamera karşısına geçtiler.

Adını Feriha Koydum dizisinin 2. sezon finalinde diziden ayrılmak zorunda kalan Hazal, 2012 yılında atv’de yayınlanan Son Yaz-Balkanlar 1912 dizisi ile ekrana döndü. Emine karakterini canlandırdı. 2013 yılında Kanal D’de yayınlanan A.Ş.K. adlı dizide tenis hocası Azra Özak karakterini canlandırdı. 3. Roma Türk Film Festivali’nde sunuculuk yaptı. 2014 yılında ise yönetmenliğini Onur Ünlü’nün yaptığı İtirazım Var filminde Zeynep Bulut karakterini canlandırdı.

Birçok kategoride 2014’ün en önemli isimlerini seçen ichaps’te sanatçılar kategorisinde uluslararası mükemmellik madalyası alarak “dünyanın en etkili isimleri” arasında yer aldı. 2015 yılında TV8’de yayınlanan Maral: En Güzel Hikayem dizisinde Maral Erdem karakterini canlandırdı. Türk dizilerini yayınlayan ve Türk magazin dünyası ile ilgili özel programlar yayınlayan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli MBC kanallarında yapılan anketin sonuçlarına göre en fazla beğenilen Türk kadın sanatçılar anketinde 4. sırada yer aldı.

Aynı zamanda 4 kıtada 35 farklı ülkeden bulunan, 2010 Ağustos-2015 Ağustos dönemini kapsayan resmi açıklamaları derlenen araştırmaya göre de en popüler 10 kadın oyuncu listesinde 6. sıradadır. “Lebanon Awards 2015” ödülünü kazanan tek Türk sanatçıdır. Yine Mayıs 2011 – Mayıs 2016 arasında, 4 kıta ve 35 farklı ülkeden elde edilen reyting sonuçlarına göre düzenlenen en popüler 10 kadın oyuncu listesinde 6. sıradadır.

Mayıs 2016 itibaren listede 6. sıradan 5. sıraya yükseltti. Amerika merkezli internet sitesi ‘Top Beauty World’ 2016’nın En Güzel 100 Kadını listesine giren 5 Türk oyuncudan biridir. 35. İstanbul Film Festivali’nde “Ulusal Kısa Film Yarışması” dalında jürilik yaptı. 2017-2019 yılları arasında FOX’ta yayınlanan Bizim Hikaye dizisinde Filiz Elibol Aktan karakterini canlandırdı 2020 yılında Star TV’de yayınlanan Menajerimi Ara dizisine 8. bölümde konuk oldu.

2022 yılında Netflix dizisi Pera Palas’ta Gece Yarısı’nda Esra karakterini ve 2021 yılında FOX’ta yayınlanan Misafir adlı dizide Gece/Güneş karakterini canlandırdı.2022 yılında ise Aslı Kızmaz’ın aynı adlı romanından uyarlanan Benden Ne Olur? filminde Sertab Bal karakterini canlandırdı.[30] Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye’nin iyi niyet elçisi seçildi. 58. Altın Portakal Film Festivali’nde “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması” dalında jürilik yaptı

Bilgi Değer
Adı Hazal Kaya
Doğum Tarihi 1 Ekim 1990
Doğum Yeri Konya
Boyu 158 cm
Yaşı 34
Nereli Konya
Eşi Ali Atay ​(m. 2019)​
Burcu Terazi
Kilo 47 kg

Yorum yapın